• ساعت : ۱۳:۴۸:۲۱
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ 
  • کد خبر : ۹۶۵۵
ضرورت توانمندسازی دانشگاهیان برای ارتباط با صنایع متناظرشان
در نشست ارتباط با صنعت با محوریت توانمندسازی مطرح شد:

ضرورت توانمندسازی دانشگاهیان برای ارتباط با صنایع متناظرشان

نشست ارتباط با صنعت با حضور معاونان تحقیقات و فناوری، مدیران فناوری و مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با محوریت توانمندسازی به همت دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد.

به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا منظم رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ضمن قدردانی از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان جهت برگزاری این نشست، گفت: انجام فرآیندهای توانمندسازی بسیار دشوار و نیازمند صرف وقت و برنامه‌ریزی دقیق است. در جلسات مختلف هم بر اهمیت این مقوله بسیار تاکید شده است، به دنبال آن هستیم تا اساتید، مدیران، کارشناسان و دانشجویان توانمندی لازم را جهت ارتباط با صنعت متناظرشان پیدا کنند.

وی تاکید کرد: توانمندسازی نحوه تعامل دانشگاه با صنعت و جامعه برای درآمدزایی در دانشگاه نیست. منابع اخذ شده از صنعت جهت طرح های تقاضا محور دریافت می‌شود، در جهت انجام طرح های مورد نیاز صنعت و جامعه هزینه می شود.

دکتر منظم با بیان اینکه قرار است تلاش کنیم سطح کیفی کلاس‌های آموزشی را بالا ببریم، گفت: باید اساتید و دانشجویان به دلیل ارتباط با صنعت توانمندتر ظاهر شوند و محققان ما از طریق تعامل با صنعت و جامعه متناظر حوزه تخصصی پایان‌نامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌هایی را انجام دهند که در راستای نیازهای اساسی صنعت و جامعه باشد.

رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با یادآوری اینکه توانمندسازی فقط به معنی برگزاری کلاس و کارگاه آموزشی نیست، گفت: باید در بسته‌های توانمندسازی زوایای مختلف این مسئله را در نظر بگیریم و فقط معطوف به آموزش های کلاسیک نباشیم. یکی از مهارت‌ها و نکاتی که برای ارتباط با صنعت مهم است مسائل فرهنگی جامعه و همینطور بخشی هم به توانمندی‌های ذاتی افراد مربوط است. طبق تجربه اساتیدی که ارتباط بهتری با دانشجویان شان دارند معمولا بهتر می‌توانند با صنعت هم ارتباط داشته باشند.

وی ضمن دعوت از همه دانشگاه‌های علوم پزشکی برای طرح نظرات و ایده‌هایشان افزود: تدوین یک برنامه عملیاتی کارا و مفید نیاز به مشارکت همه بازیگران دارد تا از زوایای مختلف مسئله بررسی گردیده و نظرات به اشتراک گذاشته شود.

دانشگاه‌ها باید از مرحله رشدگرا به مرحله تمایز گرا

همچنین در ادامه دکتر شغلی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان  در ادامه هدف این نشست را پرداختن به مقوله توانمندسازی دانست و گفت: تحول در ماموریت‌ها و رویکردهای اساسی دانشگاه‌های علوم پزشکی پیش‌نیاز اتحاد با کسب و کارها است. بازتعریف ماموریت و رسالت دانشگاه ها و گنجاندن مفهوم ارتباط با صنعت در ماموریت ذاتی دانشگاه ها در قالب دانشگاه های ارزش آفرین باید هدفگذاری شود.

دکتر شغلی افزود: باید استراتژی داشته باشیم تا زاویه موجود میان دانشگاه‌ها و صنایع را کاهش دهیم. دانشگاه‌ها از کسب و کارها غفلت کردند ولی اکنون باید پیشرو باشیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید از مرحله رشدگرا به مرحله تمایزگرا برسند، گفت: زمان آن است که گسترش ابعاد فیزیکی دانشگاه‌ها را کنار بگذاریم. به بلوغی نیاز داریم تا دانشگاه‌ها نسب به یکدیگر در ماموریت‌هایشان متمایز شوند؛ لازمه این امر تغییر بنیادین در استراتژی توسعه دانشگاه‌ها از خودمحور به سمت دانشگاه های رشد‌دهنده است که لازمه آن حرکت از دانشگاه درونگرا به برون‌گرا است.

دکتر شغلی با بیان اینکه درک یکسان و اشتراک مفاهیم توانمندسازی از اصول اولیه است، گفت: طراحی نقشه راه با دو رویکرد اصلی است یکی اینکه تیم‌های درون دانشگاه شکل بگیرد و دیگری ورود دانشگاه به توانمندسازی است. هیات علمی آگاهی یابد و با نگاه مثبت به مقوله صنعت شروع به فعالیت کند و دانشگاه را به سمتی هدایت کنند تا وارد اتحاد با کسب و کارها شوند.

در ادامه دکتر زهرا کرمی از دانشگاه علوم پزشکی زنجان برنامه عملیاتی مهارت افزایی اعضای هیات علمی و مدیریتی و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کشور در جهت تقویت کمی و کیفی ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه با استفاده از مدل مدیریت نتیجه گرا را برای حاضران در این نشست مجازی تشریح کرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0