اخبار

بازخوانی صیانت از حقوق شهروندی و مفاهیم سلامت اداری در دانشگاه علوم پزشکی قزوین
حوزه معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با برگزاری کارگاه «صیانت از حقوق شهروندی و آشنایی با مفاهیم و مصادیق سلامت اداری» به نوعی مباحث این حیطه ها را برای تعدادی از مدیران و کارکنان دانشگاه بازخوانی کرد. این برنامه روز 21 شهریور 1396 در سالن همایش های شهید بابایی دانشگاه برگزار شد و در آینده نیز برای گروه های دیگری برگزار خواهد شد.
 
حفظ رضایت مراجعه کنندگان
اولین سخنران این برنامه، حجت الاسلام و المسلمین عباس قدس، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بود که ضمن تقسیم بندی سازمان ها به رییس مدار(در شروع تأسیس سازمان)، کارمند مدار(در مرحله تکمیل سازمان) و مشتری مدار(در مرحله بلوغ سازمان)؛ گفت: شاخصه مشتری مداری، رضایت مشتری است.

ایشان با بیان اینکه کارکنان باید تلاش کنند مشتری ناراضی را به راضی، سپس، مشتاق و در نهایت، وفادار تبدیل کنند؛ اظهار کرد: باید برای یک مشتری که به حقوق خود آگاه نیست، آگاهی بخشی و سپس انجام دادن کارش و در مورد مشتری آگاه به حقوق، سرعت و دقت در انجام کار، سرلوحه کار کارکنان باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مورد مشتری زیاده خواه نیز با تصریح به اینکه کارکنان نباید در برخورد با آنان از محور عدالت خارج شوند؛ گفت: کارکنان باید با رعایت ادب(با رعایت خوش سلیقگی) محترمانه سخن گفتن؛ استفاده از ضمائر جمع به جای مفرد(شما به جای تو) و مرتب بودن محل کار، چنین مشتری را به صف مشتریان راضی اضافه کنند. به گفته حجت الاسلام و المسلمین قدس، هنر کارکنان، پیوند زدن اهداف سازمان با رضایت بخشی مشتری است.
 
تغییر شکل مداوم تخلف در سازمان ها
سخنران بعدی این کارگاه، محمدحسین شیرعلی، مدیر توسعه سازمان و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با بیان اینکه تخلف در سازمان ها، هیچگاه از بین نمی رود، بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می کند و همین کار را برای نهادهای نظارتی، سخت می کند؛ عنوان کرد: از بین تخلفاتی که پیش از این در قانون به آن اشاره شده است، امروزه، عدم رعایت نظم اداری، رعایت نکردن حجاب اسلامی(برای بانوان و آقایان)، استعمال مواد مخدر و روابط نامشروع، از دغدغه های نهادهای نظارتی است.

این مقام مسؤول، ضمن اشاره به اینکه کارکنان سازمان، طبق اختیارات(میزان قدرت برای دستور دادن)، باید مسؤول و پاسخگو(مشتری مدار) باشند؛ گفت: تخلف اداری، یعنی اینکه کارکنان، قوانین و مقررات، گردش کار و هنجارها و قواعد کاری را به عمد یا غیرعمد، به صورت جزیی یا کلی، رعایت نکنند.

مدیر توسعه سازمان و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با گفتن اینکه مکرر بودن تخلف(توسط کارکنان زیادی در سازمان)، استمرار داشتن(تکرار تخلف توسط یکی از کارکنان)، نهادینه شدن(تخلف، ارزش شود، چون نگرش بدون باور، حاکم است) و تأثیر داشتن در سازمان(تأثیر زیاد خود تخلف یا تخلف کننده در سازمان)، چهار محوری است که باعث می شود تخلف به فساد تبدیل شود؛ بیان کرد: فساد اداری، طبق تعریف سازمان شفافیت بین اللملی، استفاده کارکنان از قدرت عمومی برای کسب منافع شخصی است.
 
 شیرعلی، با اشاره به اینکه در واقع، هر کارمندی، مدیر نیز هست، چون حداقل خودش را مدیریت می کند؛ اظهار کرد:  از میان پنج وظیفه عمده مدیران، وظیفه نظارت، مهم ترین است، زیرا موفقیت انجام بقیه وظایف، وابسته به آن است. وی کمبود وقت را به عنوان دلیل نظارت نکردن، بهانه ای بیش ندانست.

مدیر توسعه سازمان و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد که داشتن مهارت های انسانی، ادراکی(شناختی) و فنی، لازمه کار برای کارکنان است. ایشان افزود: در بسیاری از مواقع، نبود این مهارت ها در کارکنان، باعث تخلف می شود.

نبود خلاقیت، شدید بودن انتقاد، نگاه به مسائل به عنوان شکست و نه تجربه، کنترل شدن کارکنان توسط یکدیگر و نه نهادهای نظارتی، مخفی بودن تصمیم گیری ها، ضعف در گردش اطلاعات، پایین بودن رضایت شغلی، نارضایتی مشتری، وجود خویشاوند مداری، عوام فریبی و نرسیدن سازمان به اهدافش، مهم ترین نشانه های فساد در یک سازمان است که این کارشناس ارشد علم مدیریت، به آن ها پرداخت.

شیرعلی عنوان کرد: نظام اداری، متشکل از نخبگان اداری، قوانین و مقررات، ساختار اداری، کارکنان و ارباب رجوع است و هر کدام از آن ها در ارتباط با عواملی، منجر به بروز فساد در سازمان می شوند.

 

آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir
 

 

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر